hopealicea hopealicea
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80 retail but 9 cans of green beans how much did he pay

Respuesta :

HarborMaster
HarborMaster HarborMaster
  • 03-04-2016
Let us see if I understand the question:

3 cans of green beans cost $1.80 retail but (a man bought) 9 cans of green beans how much did he pay ?

Well, $1.80 divided by 3 = $0.60 per can

and, 9 cans cost
$0.60 per can.    9 times $0.60 = $5.40
Answer Link

Otras preguntas

Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100