leo4687
leo4687 leo4687
  • 03-02-2019
  • Mathematics
contestada

help me please!!!!! asap

help me please asap class=

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 03-02-2019

Answer:

y = x - 2.25

230·x + 180·y = 2260

230·x + 180·(x - 2.25) = 2260 --> x = $6.50

An adult ticket costs $6.50.

y = 6.5 - 2.25 = $4.25


Answer Link

Otras preguntas

how do I solve for x in x^2 - 8x + 12 = 0 using factoring?
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
the form of city government merges executive and legislative functions in single group of officials
A weather balloon has a volume of 52.5 liters at a temperature of 295 K. The balloon is released and rises to an altitude where the temperature is 252 K. How do
What is the prefix of active
What is .5v^1/3 Can u please help? Ian super lost!!!!!!
What is -9*c^.5? Can you please help!! I am so lost!!!
outlaws of the Wild West were heroes of their time
All real number zeros of the polynomial 2x^4 + 4x^2 + 6x^9 - x + 3x^9 - 5x^9 + 2x^8
what produces the motion of air convection