cottoncandy1281 cottoncandy1281
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?

Respuesta :

SMZ
SMZ SMZ
  • 04-10-2014
You would divide both 12 and 7n by 7. To isolate the variable. You end up with 5+n. You can not say 5n because you cannot combine unlike terms. Your answer would be 5+n. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

How are ancient and modern civilizations similar
What are the possible effects of teenage parents on a child
I need help writing an essay. i know what i am writing, how i am writing it, and my opinion, i just need help with the wording. can anyone help me?
How long would it take for a penny to fall from the top of the Empire State Building? The building is 381 meters.
What effect did the discovery of gallium have on the acceptance of the periodic table?
a cookie factory uses 1/10 of a bag of flour in each batch of cookies. the factory used 1/2 of a bag of flour yesterday. how many batches of cookies did the fac
Where did christianity orginate?
Look at the sculpture above of Augustus. A staff, like the one he is holding, symbolized __________ in Roman culture. a. strength c. leadership b. unity d. roy
How many moles of chlorine (Cl) atoms are in a sample of 1.72 × 1022 atoms?
help plz 1o pionts all i have