gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What did the 3/5 Compromise do? Select one: a. the votes of 3/5 of the southern states would be needed to pass any federal legislation affecting slavery. b. f
Choose the correct answer. _____ son indígenas mexicanos. Mixtecas Zapotecas Olmecas all of the above
Describe an infinite geometric series with a beginning value of 2 that converges to 10. What are the first 4 terms of the series
Anna owes her mother $150. Anna has determined she can pay her mother $5 per month. Write an equation the represents the total amount of money, m, Anna owes aft
what happens with the heat or energy Earth receives from the sun?
The number -2 is a solution to which of the following inequalities? -3x < 1 x - 7 < -4 -12/x> 10 x + 7 > 5
Which of the following forms the greatest number of strong covalent bonds and is therefore the backbone of organic molecules including carbohydrates, proteins,
The production of mature eggs is called
Last question please help
So I really need to do this for my English Teacher and I'm not finding a lot of help... I need to write an educational proposal on how watching and analyzing Cl