celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

what is the period of the parent cosine function, y = cos(x)
Select the correct answer. Which text from the short story “Ambush” by Tim O’Brien exemplifies the theme of soldiers’ reticence, or inability, to discuss their
Does anyone know which year was the Spanish photo card on football and sport
Which of the following is the equation of a hyperbola with center at (0, 0), with a = 4, b = 1, opening horizontally?
In most cases, reviewers should: A) avoid making judgement and let quotations speak for them selves b) use quotations that support or contrast with clearly stat
Write the numerator of a fraction equivalent to 3/4 that has a denominator of 20?
4.2 rounded to the nearest whole number
Need Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!
If cos = 3/5, then tan = _____. cramming trying to graduate please help
Please help! Will mark brainiest!!!!