reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

If a tumor is evaluated and it is not cancerous, it is said to be _____. a carcinoma benign pre-cancerous A stage 4 tumor
Today a car is valued at $42000. The value is expected to decrease at a rate of 8% each year. What is the value of the car expected to be 6 years from now?
4 (4x) + 2(x) = 72 4 6 9 16
The change in status for women as they assisted the war effort at home was to play a role in helping them to be able to later on.
Where does energy go after it has been used?
What it called when the king in chess can not move anywhere?
Reread the following passage from the text about the Fourteenth Amendment: Under the Fourteenth Amendment, any state that denied any male citizen age 21 or olde
How did rome expand its territory and maintain control over it?
Witch is one of the six fundamental elements that are found in living organisms
How has Grete, Gregor's sister, changed since Gregor's transformation? A. She goes out all the time and refuses to listen to her parents. B. She stays in