vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

_____ tissue can be liquid, solid, or semi-solid. a. Connective b. Epithelial c. Nervous d. Muscular
How can sport either support or impede nation building?
What is the author’s purpose in a work of nonfiction? the reason the author is writing the thesis statement the universal topic the reason an author stops
What might cause a change in the value of fiat money
Capitalism falls under what economic system? planned mercantile market
Which of the following is a unit of temperature? a. Celsius degree b. joule c. kilogram d. calorie
How do u graph x=68 in an inequality
You want to put $8,000 in a simple interest account. It has a 2% annual interest rate. How long must you invest that money to earn $400 in interest?
Which equation represents a double replacement reaction
In "Mowgli's Brothers," how is the conflict between the wolves and Shere Khan over what to do with the young Mowgli resolved? A. Raksha threatens to overthrow