acoverupoze5th
acoverupoze5th acoverupoze5th
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 01-11-2018

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

Answer Link
gxwang2025 gxwang2025
  • 01-11-2018

2.5*1.58/lbs=$3.95

She bought 2.5 lbs and 1.58/lbs

2.5*1.58=$3.95

Answer Link

Otras preguntas

Where did the combatants come from?
What percent of the animals in the image are dogs? a 33% b 47% c 53% d 70%
Which vegetable is revised name after cooking
A relevant online media source best helps an audience A believe the presenter. B stay engaged in the topic. C understand the topic D trust the material.
What phenomenon occurs when a particular allele will either be expressed or silenced, depending on whether it is inherited from a male or a female?
Which two structures would provide a positive identification of an animal cell under a microscope A. Chromatin, chloroplast B. Flagellum,lysosomes C. Ribosom
GCF Of 112 and 54 With Work
how many lines of symmetry does a decagon have...? A.0 B.5 C.10 D.20
About ________ percent of americans use twitter for politics.
Zoe bought a $25 sweatshirt on sale at a 30% discount. She wrote the expression 25−0.3(25)25−0.3(25) to find the discounted price of the sweatshirt. Which equi