justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

How can I work out 30% of (blank) is 60?
In 1775, the population of the colonies included about _______ African slaves. A. 100,000,000 B. 500,000 C. 50,000 D. 100,000
Which term best describes the relationship between the orcas and crabeater seals? a. mutualism b. parasitism c. competition d. predation
Why did Henry Clay and Daniel Webster persuade Nicholas Biddle to apply for a recharter of the national bank in 1832? a. to provoke a negative response from And
Which of the following is a true statement about weight loss
Through which process is energy transferred to a molecule that the cell can use as fuel for its various activities?
Why did France want provisions in the Versailles peace treaty for making Germany as weak as possible? A.) To lay the groundwork for building a strong alliance w
What effect was caused by the 18th amendment to the U.S constitution
Which best describes Jim and Della in "The Gift of the Magi"? a. They are just getting to know each other. b. They are always competing with one another. c. Th
which is heaviest a bicycle a pencil a dog an elephant