micha67 micha67
  • 01-01-2019
  • Mathematics
contestada

the total cost C for g grams of igneous rock if each gram costs $3.81

Respuesta :

znk
znk znk
  • 01-01-2019

Answer:

C = 3.81g  

Step-by-step explanation:

If 1 g costs $3.81,

g g cost $3.81×g

The formula for the cost is

C = 3.81g

Answer Link

Otras preguntas

If a pizza costs 2.85 to make and customer pays 8.95 how much profit have I made as a percentage
The last of Wilson's Fourteen Points called for
Two famous Elizabeth Blackadder paintings ?
The square of a certain negative number is equal to 5 more than one half of the number what is the number
Explain why shorelines are always changing
Who were the 'KKK' and what were there intentions? (Teacher didn't tell me)
The radius of a bicycle wheel is 12 in. What is the approximate circumference of the wheel?
if f(x)=3x+7 and g(x)=2x-5 find g(f(-3))A. -26 B.-9 C. -1 D. 10
what is 1/2 plus 9/10
a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples