lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

How do you think more people with mental illnesses in jail and living on the streets affected the general perception of mental illness?
Put the following subtraction problems from least different to greatest different
A bucket contains one green block, one red block, and two yellow blocks. You choose one block from the bucket. Find the theoretical probability that you will ch
The stop sign shown is a regular octagon with a perimeter of about 99.2 inches and a height of 30 inches.
Rakesh and Tessa were asked to find an explicit formula for the sequence 100, 50, 25,12.5. Rakesh said the formula is f(n)=100*(1/2)^n-1, and tessa said the for
Please help. thank u :( I suck at math
What is the summary of who was Rosa parks What is the exposition of who was Rosa parks What is the rising action of who was Rosa parks What is the falling ac
which measure better describes the typical number of points scored? Points Scored: 73,77,85,84,37,115
Help ASAP marking as BRAINLIST ace only
what was the driving force behind the Europeans quest for new resources?