theneedhelpkid4 theneedhelpkid4
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Plz someone help me plz help me I need the help plz someone plz help me ASAP plz help me someone help me ASAP plz

Plz someone help me plz help me I need the help plz someone plz help me ASAP plz help me someone help me ASAP plz class=

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

B. 16

Step-by-step explanation:

the total is 1.5 gallons, so each person gets 3/4 pints of water.

so we need to convert 1.5 into pints

there are 12 pints in 1.5 gallons (1.5 * 8)

now we divide 12 by 3/4

12 / 3/4 = 16

Answer Link
26liujiaying
26liujiaying 26liujiaying
  • 25-10-2020

Answer:

16

Step-by-step explanation:

12 divided by 3/4 is 12 times 4/3. 48/3=16

Answer Link

Otras preguntas

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?
Match the term with the appropriate definitions. 1. netiquette exchange of information the person or people who will read 2. audience your message anything that
Can someone tell how to do this?
mathematics mh hhhhh
Simplify the expression $416.48÷4= $104.12 please
how does the water cycle work​
Please could someone help me ?
Write (3+4 i)+(8+2 i)as a complex number in standard form
I costs $36 for 4 movie tickets, What is Ovie tickets, What is the unit price of each ticket I
What is the verbal description for y=3x-2