bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

A turtle walks 12feet un one hour .How many inches does the turtle walk in one hour?
Which research question would be most appropriate for a four- to five-page research paper? How many children between the ages of 5 and 10 acted out in school du
Plz help figure out this problem Also m has to be the exact same number m+2m+7=m+11
what is the value of x in y= -6x+18 and y =3/2x-7
Fill in the sentence with the correct spanish word. a lady to the pharmacy
how much does 6 go into 7
Which Romantic writer bested others in a ghost story challenge?
How to do these/ answers to check it
how do I find the volume of a sphere?
Which of the following accurately describes an effect of smoking? a. Smoking lowers blood pressure. b. Smoking enables hemoglobin to carry more oxygen. c. Sm