bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

ASAP Why is ATP used as an active energy source over glucose? A. It is more abundant in food sources. B. It releases its energy quickly in a single reaction. C.
passive voice of you are waiting for a friend​
Write an absolute value equation to satisfy the given solution set shown on a number line. PLEASE HELP
Variable versus absorption costing Colorado Business Tools, manufactures calculators. Costs incurred in making 9,500 calculators in February included 29,450 of
select the correct answer from each drop-down menu. Complete each sentence. 1. he finally found his (recoil, gesture, niche, affliction) as a writer​
What is the square root of nine?
Select the correct answer. Which verb form best completes this sentence? Eduardo y Fernando al mercado А. fueron B. ful C.
The Side-Side-Side Similarity Postulate states that if the sides of one triangle are congruent to the sides of another triangle, then the triangles are similar.
A cell biologist carefully measures the quantity of DNA in grasshopper cells growing in cell culture. Cells examined during the G1 phase of the cell cycle conta
Transactions are posted into ledger account from ---