bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

After a windstorm, a leaning pole makes a 75° angle with the road surface. The pole casts a 15-foot shadow when the sun is at a 45° angle of elevation. About ho
how does Odysseus prove to be an epic hero?
Read the excerpt from "The Tell-Tale Heart". TRUE!—nervous—very, very dreadfully nervous I had been and am; but why will you say that I am mad? The disease had
solve 15 = 0.5 n check the souution
write one example of a simile in the poem the highwayman
The label on the box of cleanser states that it contains ch3cooh. what elements are in this compound.
Write three equivalent fractions for the fraction 5/45
The population of a city has increased by 32% since it was last measured. If the current population is 89,100 , what was the previous population?
Which sentence from a research paper on currently popular fitness trends (like Crossfit) demonstrates how to directly quote a source (rather than how to paraphr
What is the Volume of a cylinder with base radius 4 and height 7. Use 3.14 for pie.