trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

What do you think is the best invention during the Middle Ages that has made a great impact up to the present times​
A reaction expected to produce 245.6 g of a product produces 122.1 g of the product. What's the percent yield?
A nut mixture consists of almonds and cashews
How useful is the cell type in classifying organisms?​
A solution is made by dissolving 37.5g of sodium sulfide (Na2S) in 217g of water. What is the molality of the solution?
The first drop down: (x-12),(x-80), (80-x), (12-x) Second drop down: 12(80-x)=816,12(x-80)=816,80(12-x)=816,80(x-12)=816
1. How was Bucks 1st day in the North? Use examples from the text to give evidence. 2. Billy and Joe are Huskies. Look up the Husky Breed and find 10 facts abou
Illustrate two different objects with before and after scenes. One with high speed but no acceleration and one with low speed and high acceleration.
In a drama classroom, 75% of the students are chosen to perform a play. Of those choosen, 15% have singing roles. What is the probability that a student chosen
Pt. 1 The result of adding a complex number to its conjugate is a.- a whole number b.-an integer, c.- a real number, d.- a pure imaginary number Pt. 2 And the r