zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Cómo consigues buenas calificaciones (grades)?
Which is the best description for the graph?A.The graph is increasing everywhere.B.The graph is decreasing everywhere.C.The graph is increasing, then decreasing
The goalie was injured during during the soccer match, and the cut required multiple (stitch). A) Stitches B) stitchs
They aim to kindle interest and to direct the activity of the awakened student along sound lines. In using the word awakened, the author wants to suggest the a
Perform the following division (-1/6) ¥(3/7)
PLEASE HELPPP ! WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS FIRST Throughout this course, we’ve visited (and revisited) the concept of centralizing governmental pow
Why our ancestors told stories or held beliefs about the dead coming back to life?
How did the American Revolution start? I need a paragraph answer please.
Factor (x + 2)2 - (y - 2)2.
Order from least to greatest 0.65, 0.59, 3/5