hope8570 hope8570
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child class=

Respuesta :

syenitzy
syenitzy syenitzy
  • 02-10-2019

Answer:

the answer is $31

Step-by-step explanation:

first you multiply 2 and 8 = 16

then multiply 3 and 5 =15

then add both and the answer will come out as 31

hope this is helpful =)

Answer Link
kabre
kabre kabre
  • 02-10-2019
The answer going to be 31$ for sure .
Answer Link

Otras preguntas

How did the architecture of Gothic cathedrals reflect medieval values?
help me please I am stuck on this question!!!
stuff dudejuststuff​
write the equation of the parabola with the given vertex (-3,3) and focus (-3,4)​
whats 0909090909090909090909090909+4
Who go to Tennessee Connection Academy And If yall Do plz comment down below.
Write the rate for the following: earning $235 for 30 hours of work. Help please! :(
No bots plz. Ill give brainiest if 2 people answers'! Stewart is investigating the responses of plants to their environment. As part of the investigation, he st
Did booker T Washington feel as if he was worthy admittance
Hi there, please help. and quickly