ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Directions: read the text above and write one paragraph about what you think the story will be about. it will help a lot<3
Why was the Cold War not cold ?
What is the value of 3/4 divided by 2 1/2?
How did the Etruscans influence the Roman economy?
A cylindrical can, open at the top, is to hold cm3 of liquid. Find the height, , and the radius, , that minimize the amount of material needed to manufacture th
100 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!What should the numerator of the second fraction be so that the fractions are equivalent? [tex]\frac{2}{3} =\frac{?}{14}[/tex] =
Individuals can now use the Internet to publicly editorialize about the news through which of the following? e-mail press releases blogs machine language
What is 2+35543213457
Jim's teacher is interested in identifying the antecedents to his problem behavior, developing an accurate operational definition of the behavior, and describin
What connection does chihuly make between glasses and the sea ?