ddbentley23 ddbentley23
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 2-pint bottle of maple syrup costs $34.04. What is the price per cup?

Respuesta :

chuki chuki
  • 03-10-2019

Answer:

Two bottles cost= $34.04

One bottle cost= $34.04/2

Answer Link
bhoopendrasisodiya34 bhoopendrasisodiya34
  • 27-07-2022

The cost of 1 cup of maple syrup is $8.51

Given that, a 2-pint bottle of maple syrup costs $34.04.

How many cups is equal to 2 pints?

4 cups are equal to 2 pints.

Now, the cost of 1 cup of maple syrup=34.04/4=$8.51.

Therefore, the price per cup of maple syrup is $8.51.

To learn more about the unitary method visit:

https://brainly.com/question/23423168.

#SPJ2

Answer Link

Otras preguntas

How does the physical environment of the setting affect the narrator ?​
What was the origin of squid gameand how was it created?
Ring Rhyming Word ( similer sound )​
Describe some of the steps you might take as you move from a conceptualized topic to writing a thesis statement.
find , the correct 1 decimal , the volume of the followingV=BH=PIr2h
Fill in the table with the next four terms of the sequence a1=4 and an=3an – 1, if n≥2.
(3k-6)(k^2-k+7) Need help on polynomial functions
What does a prepositional phrase do
What cultural trait most connects the North African region with the Middle East?
Its hot in here! What does the boy say to his teacher? A. Je suis malade