ibsenamin
ibsenamin ibsenamin
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon container of laundry detergent costs $21.36. ​ ​What is the price per quart?

Respuesta :

sure10111 sure10111
  • 03-10-2019

Answer:

it should cost $2.67 per quart

Step-by-step explanation:

you take the 21.36 and then you multiply it by 0.5 that should equal 10.68

multiply the 10.68 by .25 that should equal 2.67

Answer Link

Otras preguntas

20,000 is 1/10 of what?
what is m/9 - 1 = -2 whats the answer & steps
Write 0.632 in 2 forms
What is the GCF of 32 and 48
8 times 51 show your work
describe the relationship between the value of a dollar and the value of a dime
how to write 0.632 in wordform please show an example
Can some one please help me with this ???
What is the best estimate product for 289 and 7
What is the diameter of a circle whose circumference is 5? 1) 2.5/pi squared 2) 2.5/pi 3) 5/pi squared 4) 5/pi