mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

One disadvantage of cloning is A-scientists can study why nerve cells don't multiply B-allows the continuation of species facing extinction C-scientists can stu
On a boat, a cabin's window is in the shape of an isosceles trapezoid, as shown below. What is the area of the window?
What is 2852÷12? Please help!!
if g(x)= 2x -1 then g(4)=​
cuál es el valor principal del canal​
What type of weather does low pressure bring?
A pharmaceutical company sells bottles of 500 calcium tablets in two dosages: 250 milligram and 500 milligram. Last month, the company sold 2,200 bottles of 250
1. welcher satz ist richtig? a. ich weiss nicht, ob er hat sein zimmer aufgeraumt. b. ich weiss nicht, ob hat sein zimmer hat aufgeraumt. c. ich weiss nicht, o
what role did Adam Smith say the govt should fulfill?
What is the solution to his equation 2x+6=20