superengelman superengelman
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Each family in a neighborhood is contributing $ 20 worth of food to the neighborhood picnic. The Harlin family is bringing 12 packages of buns. The hamburger buns cost $2.00 per package and the hot dog buns cost $1.50 per package. How many packages of each type of bun did they buy?

Respuesta :

isaacteerlink isaacteerlink
  • 04-02-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

12y^2–5y=2 thank you!
Need help finding the area of the shaded region. Round to the nearest tenth. Need help ASAP
Ayer Juan me llamó ____ teléfono. por para 2. Me llamó ____ invitarme a su cumpleaños. por para 3. Va a dar una gran fiesta ____ todos sus amigos. por para 4. Y
if f(x)=x^2+2x-3 and g(x)=x^2-9, find (f/g)(4) and (f+g)(4)
what is the y-intercept of y-5=1/3(x+6)​
if a 6kg ball is hanging by a rope from the ceiling at rest, what is the tension of the rope?
The selection states that many bad dreams are "universal." This means that bad dreams A always happen after eating a large meal. B come most often when people a
What was the name gave to colonist who did not want to break from England
Help please and thank you
Describe the relationship between nutrients and calories.