lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

what were the struggles and setbacks the early British settlements in North America faced? how did they overcome them?
Matter doesn’t have to take up space as long as it has mass TRUE or FALSE
He term diploë refers to the ________. the term diploë refers to the ________. two types of marrow found within most bones internal layer of spongy bone in flat
What is the difference between –4 and 6?
Sine and cosine ratios
Which of the following is an example of negative peer pressure? A.)Your teammates are going to skip practice today, and they keep making fun of you for not joi
[I WILL REWARD BRAINILEIST TO CORRECT ANSWER ONLY] [PLEASE HELP!] Which description best describes the solution to the following system of equations? y = –2x
Which civilization constructed a 14,000 mile road system and had relay runners carry messages throughout the empire? 1) Hohokam 2) Toltec 3) Inca 4) Mayan
after typing 1/4 of a term paper on Friday, Richard completed 2/3 of the remainder on Saturday. If he wanted to finish the paper that weekend, what part was lef
Ummmm help !!! please!