leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

Two people with different body sizes want to compare these strength levels when lifting the same object for a fair comparison what should they measure
The bar across the top of an office online program that allows users to find the commamds to complete a task is called
do you think the air at the beach is humid or dry?
Mac bought forty-eight pounds of hamburger to store in his freezer. He put the hamburger in freezer bags that held two and two-thirds pounds each. How many free
Mr. Osmond bought a computer that cost $2,500. How much did he pay for the computer if the sales tax rate was 7%?
Select all the correct answers. Which tables have a lower unit rate than the rate represented in the equation? y = 3/5 x A. {(3,4) (6,8) (9,12)} B. {(5,4) (10,8
Since the early 2000s, careers in the field of genetics have grown at a rapid pace. Which of these is a probable cause for this explosion of available and expan
URGENT!!!! The sum of two numbers is 44 and the difference is 4 . What are the numbers?
roscoe saves $50 in 4 months . at this rate, how long will it take him to save $112.50
Read the section titled "Solar Power." What are some of the benefits of using solar energy? (Site 1)