kchapman2003
kchapman2003 kchapman2003
  • 04-08-2016
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2 1/2 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per yard?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-08-2016
cost of 2 1/2 yards= $15
cost of  1 yard=?
cost of one yard= 15/(2 1/2)
=15/5/2
=15/5*2
=3*2
=$ 6
so the cost of fabric for one yard will be $6
Answer Link

Otras preguntas

Suppose a car depreciates linearly the second you drive it off the lot. If you purchased the car for $31,500 and after 5 years the car is worth $20,500, find th
Which European country raised the biggest threat to Spanish dominance in the New world and why
One positive integer is 6 less than twice another. The sum of their squares is 801. Find the integers
Which of the following equations have infinitely many solutions? Choose All that apply. A: 37x-37=37x-37 B: 74x-37=74-37 C: 73x-37=73x-37 D: x-37=x-37
What is the best first step in solving -4x + 5/3 > 5/10
Jane exchanged £100 for 216 Swiss francs. After buying a meal and a present to take home,she had 70 francs left.How much is this in £?​
Which value is a solution to the inequality 9-y >12
ASAP!!! PLEASE help me with this question! I am really stuck...
Which scenario would result in a decrease in population size, or a negative population growth? Use this formula: population growth = (birth rate + immigration)
The "Flat Tax" is the name for a proposed proportional income tax progressive income tax wealth redistribution plan law to eliminate income taxes