kathytwilight1135
kathytwilight1135 kathytwilight1135
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 8 pounds of granola at $3.10 a pound for a hiking trip. How much did she spend altogether?

Respuesta :

lovelilly23470aj lovelilly23470aj
  • 04-05-2020

8 x 3.10 = 24.80

She spent $24.80 all together

Answer Link

Otras preguntas

Jordan saved 4/5 of the amount he needs to buy a $80 video game. If he earns $7.75 per hour by working at a pizza shop, how many hours does he need to work to s
Individuals with HIV/AIDS are viewed and treated the same as uninfected individuals in society. a. True b. False
The magnitude of the centripetal force acting on an object traveling in a horizontal, circular path will decrease if the (1) radius of the path is increased (2)
Define the following terms in your own words food chain, food web and energy pyramid
Which was a major cause of the French and Indian War?
…2. We propose to limit the amount any one man can earn in one year or inherit to $1 million to the person. 3. Now, by limiting the size of the fortunes and inc
5,286÷3 how many digits will the classroom number have
Mathematical x4 - x2 ≥ 2x
What condition is most closely associated with Mexico between 1910 and 1930
In the first years of the twentieth century, _______ was perceived as a threat to the "moral, spiritual, mental, and even physical well-being" of the nation. A