XxGxlaxyxX XxGxlaxyxX
  • 01-07-2020
  • Mathematics
contestada

7th grade math I need help with this

7th grade math I need help with this class=

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 01-07-2020

Answer:

each bag of candy is $6.00

Step-by-step explanation:

1 bag would cost $6.00

1×$6.00=$6.00

6 bags × $6.00 = $36.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-07-2020

Answer:

the constant of proportionally is 6

the prices of 6 bags of candy is 36

Step-by-step explanation:

to find the constant u divide 6 by 1 to find how they multiplying it by

the prices for six bags is 36 bc u can do 6 times 6 or look at the graph and see that it lands on 36

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Line s has an equation of y = x - 10. Line t is parallel to line s and passes through (-1, -3). What is the equation of line t?
choose the correct completion. El sol esta tan fuerte que no puedo very son ___. A) el traje de bano B) los anteojos de sol​
This layer of Earth is divided into two sections, both of which primarily contain silicate minerals. Part of one of the sections is able to flow like a sticky f
what is the area of a equilateral triangle with the dimensions of 5ft
Zack had 2/3 of the lawn left to cut. After lunch, he cut 3/4 of the grass he had left. How much of the whole lawn did Zack cut after lunch.
1.15125 to a percent
List four legacies of the Puritans.
What is the solution to f(x) = g(x), if f(x) = -x and g(x)= x
PLEASE HELP [Area & Circumference]
Rasputin had influence over government decisions when he was close to the Czar's family. How does this support the claim that the government was corrupt?