meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Determine the slope that passes through the points (2,5) and (4,7)
Nadia started at 19.26 feet below sea level and then changed her altitude by climbing a total of 5,437.8 feet up from her initial position. What was Nadia’s alt
Which answer best describes part of James Otis' role in the Revolutionary Period? A)Otis said taxes paid to support Britain's Parliament were a patriotic act.
Why does Brutus and Cassius decide to attack Antony and Octavius at Philipi rather than wait for them to attack?
Where are the applachiton mountains located?
Poem that is told in an actual matter
The capacity of joses vase is 2,419 milliliters of water. He poured 1 liter 299 milliliters of water into the empty vase. Then, he added 398 milliliters. How mu
Number 10 plz. Plz answer by Tomorrow plz and thx
solve for missing sides of a right triangle using the pythagorean theorem of 6 and 11 and x
suppose y varies directly as x and y = 21 an x=3 find x when y=42