Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

What causes the mechanical weathering of rocks and soil?
what is a single event or a single theme that defines my character and or aspirations
What skills enabled Galileo to interpret the results of his experiments
3. When glaciers melt, they leave ridges of rock, gravel, sand, and clay called _______. A. moraines B. cirques C. drumlins D. eskers 4. Which gas is a sour
which equation is true for x = 4
"Which statement is necessarily true if BD is an altitude to the hypotenuse of right ΔABC? A.) ΔADB≅ΔBDC B.) ΔADB~ΔBDC C.) ABBC=ACBD D.) ∠BAC≅∠BDC"
ABCD Is a rhombus .AC=8cm and BD=3.5 cm .what is the aera of the rhombus
40 multiply 10=4 multiple
Jeremy opens a chocolate shop in the city. He pays $1,500 a month for rent and maintenance of the shop. The price of raw materials and manufacturing the chocola
What does negative 3 over 8 > −1 indicate about the positions of negative 3 over 8 and −1 on the number line?