chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

the best in this kind are shadows" is
When using fraction strips how do you know that to fractions are equivalent
Darrien is making a solid figure out of folded paper. His solid figure has six congruent faces that are all squares. What solid figure did Darrien make?
what is the recíprocal of 13/14
Brian has 3 basketball cards and 5 baseball cards. What fraction of Brian's cards are baseball cards .
Which of the following would be a good reason for a species to undergo cyclic population changes? A.) The keystone species in its ecosystem is removed. B.) the
Who says the following and why? [O]f course she's not presentable. She's a triumph of your art and of her dressmaker's; but if you suppose for a moment that she
Student enrollment at a school has dropped to 504, at 20% decrease. What was the student enrollment the previous year?
What one thing does Thoreau say stifles poetry and philosophy? a. Laws b. Business c. Goverment d. Crime
Ms. Perez was unable to get in touch with Melanie, who attended the most sessions of all of the participants in this group. Melanie attended 8 sessions. Accor