millyrodriguez2005 millyrodriguez2005
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate?
​

Respuesta :

andromache andromache
  • 06-09-2020

Answer:

$1.5 unit

Step-by-step explanation:

According to the given situation, the calculation of the unit rate is shown below:-

Candy bars = 6

Amount of candy bars = $9:00

Unit rate

[tex]= \frac{Amount\ of\ candy\ bars}{Number\ of\ candy\ bars}[/tex]

Now we will put the values into the above formula

[tex]= \frac{\$9:00}{6}[/tex]

Which gives result

= $1.5 unit

Therefore for computing the unit rate we simply divide the amount of candy bars by the number of candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me Pearson BTEC Level 1/ Level 2 Tech Award in Health and Social Care 2: Health and Social Care Services and Values A: Understand the different types o
PLEASE HELP MEE I will give brainliest :) Question in the picture
HELP! WILL MARK BRAINLIEST ✨✨ HAVE A GREAT DAY OR NIGHT
Using the human species as an example, explain what is meant by a variation of traits.​
What Fraction of 72 is 96?
Solve for y, 3x + y = 15
2x - 3(x-6) s 28 + 4x What is the solution for the inequalit
I need help:How does the newspaper help people to share ideas?​
In Last Lecture, which person does Randy Pausch connect to the idea of always encouraging his students to strive for higher goals? his father his doctor Andy Va
7.) Estimate the sum or difference of 5/8 + 5/6.