eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

Dilation of a line by a scale factor 1/3 centered at the point (4,2)
Find measure of arc JFH
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER Which of the following would most likely be the topic of a Japanese cinquain? A.art B.love C.lakes D.friends
What is the least common multiple you should use to find 4/5 + 5/6
Take a look at teen 1's initial polynomials for three layers of hills. Teen 1 has described what he thinks each modification to the initial polynomial will do.
line m passes through point (-2,-1) and is perpendicular to the graph of y=-2/3x+6. Line n is parallel to line m and passes through the point (4,-3).What is t
Please help with this geometry hw!!
an intrusion of magma along a bedsing plane is called what
which lines are perpendicular to 3x-y=10? select all that apply A. y=3x+5B. y= -1/3x+17C. x+3y=27D. y-2=1/3 (3x+36)
Anna baked 3 batches of cookies with c cookies in each batch. She then ate 8 cookies!