Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

Find the midpoint of the line segment whose endpoints are (-2, 5) and (6, -9). (4, -4) (2, -2) (1, -4)
All of the following are examples of extracurricular activities except: A. participating in a science lab after school. B. being a member of the school ch
use conquistadors in a sentence
Simplify.n 6 · n 5 · n 4 ÷ n 3 · n 2 ÷ n
the steppes of Ukraine and southern Russia are important for what reason
Nous sommes __________, je choisis un sandwich et un jus d’orange
Shannon drew the line of best fit on the scatter plot shown below: A graph is shown with scale along x axis from 0 to 10 at increments of 1 and scale along y ax
When a number is negative,it's opposite is also it's?
the senate consists of 435 total members. true or false
the specific cultural expectations for how to behave in a given situation are called