laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

24g of magnesium were burned in oxygen. The compound formed had mass of 40 g.Explain why the mass has gone up
At the end of the Spanish-American War, which was NOT one of the terms agreed to in the Treaty of Paris? Cuba gained its independence from Spain Puerto Rico and
A stadium has a total of 18000 seats. Of these 7500 are field seats and the rest are grandstand seats. Write an equation that can be used to find the number of
Can u please help me
(07.01)Megan is picking out an outfit to wear. The organized list below represents the sample space of all possible outfits. Red shirt – Black pants Redshirt
Find the volume v of the described solid s. a right circular cone with height 7h and base radius 3r
Please help me with #1!!!!
Giving brainiest with legit answer is my answers correct?
What’s the answer for this question?
Predict: logging removes vegetation that anchors soil and prevents erosion. how do you think logging will affect a coral reef? explain.