fathimack518 fathimack518
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

At Super Grocery, strawberries cost $3.00 for 2 pounds. At Value Market, strawberries cost $4.00 for 3 pounds. What is the unit price of a pound of strawberries at Super Grocery?

Respuesta :

sitisyazana
sitisyazana sitisyazana
  • 01-11-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

[tex]3.00 \div 2 = 1.50[/tex]

Answer Link
88130844 88130844
  • 22-12-2020

Answer:

1.50

Step-by-step explanation:

i have my resources

Answer Link

Otras preguntas

write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?