hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

A businesswoman’s flight leave Montgomery at 2pm and arrives in Hartford at 9:45pm. Express the duration of the flight as a mixed number
a) Work out (5 x 10^3) x (9 x 10^7)b) Work out (7 x 10^5) ÷ (2 x 10^2)​
The American women's rights movement began A. not until the twentieth century B. at the Constitutional Convention C. concurrent with the antislavery movement
5 Find the unknown angle A 126 120 А 75​
In life-or-death situations, the primary variable that predicts helping behavior is the _____ of the person in need of assistance.
a. 3. In paragraph 2, the word "breached” means lost to b. moved through c. interacted with d. violated a law
Hiroshi is a forensic scientist testing a drug he believes to be heroin. However, it is difficult to identify because the heroin is mixed with another additive.
How does Leon feel about his parents? Question 3 options: He resents that they moved the family to Krakow. He respects and admires them. He doesn't trust them.
Express 60 as a product of its prime factors
Forcing people to pay for the right to vote was called a ? A. Literacy test B. Jelly bean test C. Poll tax D. Grandfather clause