ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of the right prism? 5 cm 10 cm 6 cm a.2250 cm3 b.1500 cm3 c.150 cm3 d.25 cm3
Every square meter of solar paneling produces 0.2 kilowatts of electricity. Which of the following models this situation?
Using your diaphragm when you speak allows you to have better _____. a pitch b inflection c enunciation d projection
What is standard deviation?
What do experts agree is the best nutrition for a newborn baby? formula breast milk cow’s milk baby food
The Two Perpendicular Lines Theorem is based on _____. A. the definition of parallel lines B.the fact that corresponding angles are congruent C.the Paradox of P
How did Hawaii become an American territory? A. The islands were claimed under the Guano Islands Act. B. Hawaii was discovered and colonized by American explo
Given the balanced equation representing a reaction: 4Al(s) + 3O2(g) → 2Al2O3(s) How many moles of Al(s) react completely with 4.50 moles of O2(g) to produce
Draw a line with the given slope through the given point. (-4,1) slope=3/5
According to the passage, on which subject did the author’s grandfather have a different perspective than Quinn did? a. the freedom of immigrants to America b.