abui25413 abui25413
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1) Which ratio is expressed as a unit rate?
A) 15 miles/5gal
B) $8.00/hr
C) 120min/3hr
D) $4.00/per package

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Expressing something by a unit rate means to express a value per single item. Hence, only D fits (per package, meaning per 1 package.)

Hope this helped!

Answer Link
ykhalaf54
ykhalaf54 ykhalaf54
  • 19-01-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

per package, meaning per 1 package.

Answer Link

Otras preguntas

In which gesture do you move two fingers apart?A. double-upB. slideC. stretchD. press and hold
1/4 of 360 solve the follwing
Which of the following is the best way to correct this run-on sentence the team won the basketball game they lost their volleyball game
At the Quidditch World Cup, Winky claimed she was in the Top Box to do what
5 +6 equals a totalof wait
simplify the expression 3a+7+(3+a)
A pizza shop wants to determine how often it delivers to three different areas of a city. The table shows the areas from a random sample of 80 deliveries. to ta
HELP!!!!!!!! Whats 4x80x+1?
-2.4f + 0.4f - 13 - 5 simplified
Explain how finding 4 x 384 can help you find 4 x 5,384.then find both products.