cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A number cube with six sides numbered 1 through 6 is rolled. the probability of rolling a 5 is 16 .what is the probability of not rolling a 5?enter your answer
Answer please 20 points!
help me thank you(alegbra 1)
An insurance company looks at its auto insurance customers and finds that (a) all insure at least one car, (b) 85% insure more than one car, (c) 23% insure a sp
What was the decades long conflict between the united states and the soviet union referred to?
Jim wishes to buy 3 gifts that cost 15 dollars, 9 dollars, and 12 dollars. he has 1/4 of the money he needs, how much more money must he earn in order to buy th
Please help me now due tomorrow
Please help me now due tomorrow
Write three equivalent fractions for the fraction 5/45
What weakness of the articles of confederation most likely made it impossible for all citizens to be adequately represented