caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Germany's surrender on May 8, 1945, was known as
Which antioxidant vitamin has been the subject of the most research in studies of athletes?.
What is the process called that converts the genetic information stored in dna to an rna copy?.
Ms. dulaney teaches 7 classes a day. each class has 23 students. after school she coaches the girls track team. there are 47 students on the track team that do
A fair ten-sided dice has faces numbered 1-10. the dice is rolled five times. a) on each roll, how many ways are there to roll a multiple of 3? b) how many diff
A net ionic equation omits the _______ ions and shows the actual change taking place.
Natalia wants to pay the restaurant bill for her and a friend. the bill id $50. she has a 15% percent off coupon, and she wants to tip the server 20% of the ori
help me pleaseeeeeeeeeeeeee!!!!
Round 47.87 to the nearest whole number.
Based on the graph, what is the initial value of the linear relationship?