abioladamilola5626
abioladamilola5626 abioladamilola5626
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Make Sense and Persevere Paxton, a summer camp counselor, has a budget of $300 to spend on caps and T-shirts for a summer camp.
plz help this is due soon!!!

Make Sense and Persevere Paxton a summer camp counselor has a budget of 300 to spend on caps and Tshirts for a summer camp plz help this is due soon class=

Respuesta :

InsertEpicNameHere
InsertEpicNameHere InsertEpicNameHere
  • 03-12-2020

Answer:

9 shirts and 10 caps

Step-by-step explanation:

Buying one t shirt costs 20 dollars, and one cap would cost 12 dollars. If Paxton bought one cap and one shirt, that would cost 32 dollars. If we multiply that by 9, we get 288. So Paxton can buy 9 shirts and 9 caps with 288 dollars. Paxton has 12 dollars left, so Paxton can buy one more cap to entirely spend the budget.

Answer Link

Otras preguntas

how many days in 4 consecutive years
language used for descriptive effect and usually is not literally true is called
The temperature stability of earth’s atmosphere is mostly due to _______. a. the seasonal changes in day length b. the rotation of earth about its axis c. plant
alex and Juana went on a 50 mile canoe trip with their class. on the first day they traveled 21 miles. what percent of the total distant was that
help please!!! can you show me how to do this??
What is the name for Muhammad’s migration or flight?
An effect of the Long March was that communists were able to recruit peasants far from the reach of the
Randy spins a spinner with sections labeled A, B, C, D, E, F, G, and H. What is the number of possible outcomes?
When graphing an inequality how do you know whether the line should be solid or dotted? plz go into detail and if you have a specific way your remember it plz h
What is an old Chinese belief concerned with tadpoles?