cjoey0913 cjoey0913
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pls answer my question thxxx
Oranges cost 21 cents each.
Alex buys x oranges and Bobbie buys (x+2) oranges.
The total cost of these oranges is $4.20.
Find the value of x.​

Respuesta :

snoopy72 snoopy72
  • 01-01-2021

Answer:

2x+2 times 21cents would equal 4.20. x=9

Answer Link

Otras preguntas

Which musical form is an example of Renaissance choral music sung in church? A. a cappella B. estampie C. organum D. madrigal
The encryption method based on the idea of using a shared key for encryption and decryption of data is
his one term in office split the Republican party
How to write a good term paper on characteriazation?
ake had a great time snowboarding with his friends. Which of these is a likely result of his activity?
What year did i start high school if i graduate in 2019?
Please help ASAP! Describe at least one way in which each of Earth’s subsystems was altered during the Precambrian era.
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Justine can type 43 words per minute. At that rate, how many words can she type in 45 minutes?? Please answer ❤️
***30 POINTS EASY IF YOU KNOW ECONOMICS*** If yesterday one U.S. dollar could be exchanged for 120 Japanese yen, while today a U.S. dollar can be exchanged for