brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

15. In the diagram, ADEC is a of ABC across line k.
Which one of the following is not a combination reaction?
plzz help!!!!!!!!!!!!!
Copy and Complete the SentenceWhen something happens energy is ______________ or _____________
X + 9 X-1 The length of the rectangle is x + 9 cm. The width of the rectangle is x - 1 cm. Form an expression for the area of the rectangle.​
Which phrase describes faults? -cause gaps in the geologic record -cause rocks to break and move -are older than surrounding rocks -are igneous rocks that form
A body weighing 108N moves with seed of 5ms–¹ in a horizontal circular path of radius 5m. Calculate the magnitude of the centripetal force acting on the body .(
McCarthy criticizes the State Department for... А employing suspicious persons and being infiltrated by communists. B not issuing harsher punishments against kn
The respiratory system is what brings in food and breaks it down True or false
please solve it as soon as possible