jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

-6/5x+2=21/25 anyone?
i need helpppppppppp
regroup to express the number in a diffrent way 76,830
can someone help answer this????
(6.022*10^23)*2.58= what’s the answer
what do ribsomes build
WHOEVER CAN ANSWER THESE WILL BE MARKED BRAINLIEST!!!!!!It's the belief that each American has the freedom to pursue a better life — a nice house, a car or two,
If a student scores in the 82nd percentile on the SAT, it means that he or she: A. performed better than 18 percent of the students throughout the country.
What does counterexample mean
What major factors play role in global warming