kameahh21
kameahh21 kameahh21
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada


If Kaci bought 28 pounds of cheese for $98, how much did she spend per pound?

Respuesta :

GalacticMaster GalacticMaster
  • 02-02-2021

Answer:3.5

Step-by-step explanation:98 divided by 28 would be $3.5 per pound.

Answer Link
idagade7850
idagade7850 idagade7850
  • 02-02-2021

Answer:

$3.5

Step-by-step explanation:

98/28=3.5

Answer Link

Otras preguntas

Use the positions of a and b on the number line to answer the question below. b a=0.5 -1 0 + 1 5. Is a + b positive, negative, or zero? Explain how you know.
Characterization analysis for teen killers club in a short paragraph so i can understand the book
Expand to write an equivalent expression of negative 1/2(-2x + 4y)
How did Clyde Kennard contribute to school integration? He was approved by the dean of Ole Miss, but was rejected by the College Board. He applied to Mississip
Cat n Co. believes that demand for its product can be represented by P=10-0.003Q. Where P is the unit price in dollars and Q is the quantity of sales. The total
what’s the GCF of 13q^4 and 2p^2
Use the positions of a and b on the number line to answer the question below. b a=0.5 -1 0 + 1 5. Is a + b positive, negative, or zero? Explain how you know.
If Thando travels at a speed of 100km/h and his journey takes him 40 minutes the first time. How long will the same journey take him if he travels at 80km/h the
write 0.73 as a percentage
a story of vengeance