irantheother123 irantheother123
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes cost $6.

Complete the table showing the price of different amounts of grapes at this rate.

grapes (pounds) price (dollars

2 6

1

1

Respuesta :

reichs
reichs reichs
  • 02-02-2021

Answer:

1 3

Step-by-step explanation:

divide 2 by 1 and u get 1

divide 6 by 2 and u get 1

Answer Link

Otras preguntas

Which words best complete this conversation? Roberto: Eric, ¿trajiste el ________ y la __________? Eric: ¡Claro! Si no, dormiría con mucho frio.
I’m very lost I️ don’t understand
What is the main function of Cellular respiration (1) using carbon dioxide (2) releasing energy (3) producing oxygen. (4) circulating blood.
Which sentence makes a claim for an argument about why cats make good pets for elderly people? a.Cats can stay indoors all the time and can be left alone overni
Building relationships during your career exploration called?
Read these lines from Canto V: When the fat worm Cerberus had seen us, He opened up his mouths and showed his fangs. He stood there quivering in every muscle.
Read the excerpt from The Time Traveler's Guide to Elizabethan England. When the trumpets sound, most people quieten down, waiting for the play to begin. If yo
what is a long-term effect of the Federal Reserve actions?
In pea plants, yellow seed color is dominant and green seed color is recessive. What will the generations look like? Assume that Mendel’s method of crossing two
5) Which of these BEST describes Theodore Roosevelt's "Square Deal" policies?