tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

Which reasons and evidence does Reglan used to support his argument?
What factors encouraged Latinos to immigrate to the United States during and after world war 2
What is one way that you can make sure you avoid accidentally plagiarizing someone else's work?
Sound can travel through solids, liquids, and gases A: true B: false
You burn almost the same number of calories in briskly walking one mile as you do in _______ the same distance
What is the solution to the equation 1/square root of 8 = 4^(m + 2)? m = −15/4 m = −11/4 m = 5/4 m = 9/4
Trueview video ads can be especially effective for driving what goals?
Which best explains Susan B. Anthony’s purpose in her speech "Woman's Rights to the Suffrage"?
Why do you think tall buildings must be framed with steel?
¿J o G? Rewrite the word using the correct letter. vie__o