taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What part of the brain is The 1st to be affected by alcohol?
What is the origin of the Judaism group
Why did many early American civilizations build pyramids
Scientist A dissolved 1.0 kilogram of salt in 3.0 liters of water. Scientist B dissolved 20 pounds of salt in 7.0 pints of water. Which scentist made a concentr
What does congenital pyloric stenosis involve?
_____ view is best for viewing thumbnail images of multiple slides at once.
What are the most common eating disorders in teenage girls?
A container has a mass of 1.293 metric tons. What is the mass of the container in gams?
It happened that soon after their arrival Perseus heard that the King of Larissa, in the North, was holding a great athletic contest, and he journeyed there to
Plzz help me solve questions 15 and 16...!!