mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

i need help with math 2 i also need to show work
help please brainliest!!!
please help me I don't understand this
10 points, answers needed for school so i dont fail ;)
I have to write a research paragraph about vinegar which word should I start with?
The Boden family is taking a road trip across the US. After initially driving for awhile, the Bodens decide to make a plan to drive a set number of miles each d
Three of four numbers have a sum of 22. the four numbers is 8, what is the fourth number?
A conservation plan could proceed with a single 20-square kilometer habitat preserve or with two habitat preserves, measuring a total of 20 square kilometers co
Into which of the following life cycle stages will our sun enter next
We can calculate E, the amount of euros that has the same value as D U.S. dollars, E = 17/20 D How many euros have the same value as 1 U.S. dollar?